Kaliteli ve Sağlıklı Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Posted by admin 21/12/2018 0 Comment(s)

Kaliteli ve Sağlıklı Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır

Zeytinyağı, kalite ve üretim yöntemine göre üç sınıfa ayrılır.

1- Naturel zeytinyağı,

  • Naturel sızma zeytinyağı
  • Naturel birinci zeytinyağı
  • Naturel ikinci zeytinyağı

2- Rafine zeytinyağı,

3- Riviera zeytinyağı.

En kaliteli yağ kuşkusuz natürel sızma zeytinyağıdır. Naturel sızma zeytinyağları içerdiği asit düzeyi, polifenol oranı, hasat zamanı ve tabi ki tat olarak farklılık gösterir. En sağlıklı zeytinyağı ise asit oranı düşük, polifenol oranı yüksek, erken hasat zamanı elde edilmiş ve tat olarak hissedilir meyvemsiliği, hafif acılığı ve genizde yakıcılığı fazla olan yağdır.

Asit Oranı

Zeytinyağının asit oranı ne kadar düşük ise o kadar kaliteli olduğunu dile getirebiliriz. Özellikle 100 gramda 0,5-0,6 gram ve altı asit oranına sahip yağlar uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 

Erken Hasat

Erken hasat zeytinyağı, zeytinler yeşilden siyaha dönerken henüz kararmadan toplanıp sıkılan yağa denir. Erken hasat döneminde ortalama 7-8 kg zeytinin sıkımından 1lt yağ alınır. Olgun hasat döneminde ise ortalama 4-5 kg zeytinin sıkımından 1 lt yağ çıkar. Bu nedenle erken hasat zeytinyağı daha aromatik ve kesin bir tada sahiptir.

Polifenol Sayısı

Naturel sızma zeytinyağında bolca polifenol bulunmaktadır. Polifenol kısaca her molekülde birden fazla fenol grubunun bulunduğu bileşiklerdir. Polifenoller antioksidan olarak insan vücudundaki zararlı organizmaları temizleme kabiliyetine sahiptirler. Erken hasat zeytinyağlarında daha fazla polifenol bulunmaktadır.

Zeytinyağı tadımı

Natürel sızma zeytinyağının tadında bulunması gereken en belirgin olumlu özellikleri, meyvemsilik, acılık ve yakıcılık olarak ayırabiliriz.

a-Meyvemsilik;

Taze zeytin meyvesinin dalından koptuğu andaki tat, koku ve aromasıdır. Taze biçilmiş çimen, yeşil elma, çağla, badem, enginar vb meyve  aromaları hissedilebilir. Erken hasat döneminde toplanması ve bekletilmeden sıkılması ile elde edilir. Zeytinyağını kokladığınızda bu kokuları hissediyorsanız eğer yağınız kaliteli demektir.

b-Acılık;

Genelde zeytinyağı acı ise iyi yağ değildir anlayışı vardır ancak zeytindeki fenolik bileşenlerin zeytinyağına taşındığının en önemli göstergelerinden biridir. Genelde badem acılığı bazen de karabiber acılığı şeklinde damakta rahatsızlık vermeyen hafif bir acılıktır.

c-Yakıcılık;

Yakıcılık, taze zeytinde bulunan fenolik bileşenlerin yağa aktarıldığının bir başka göstergesidir. Zeytinyağı tadıldığında hava ile birleşerek genizde hafif bir yanma hissi bırakmalıdır. Yanma ne kadar uzun sürerse zeytinyağı da o kadar antioksidan içeriğe sahiptir diyebiliriz.